035 565 4456KONTAKT
0item(s)

Nemate nijedan proizvod u korpi.

Product was successfully added to your shopping cart.

Optičke mreže

Optičke mreže -1Ako je 1970 godine, kada je napravljeno optičko vlakno sa slabljenjem manjim od 20 dB/km, još uvek bilo neizvesno hoće li “staklo” ući u telekomunikacije. Međutim, već nakon nekoliko godina kasnije, to je bilo sasvim jasno, jer je proizvedeno vlakno sa slabljenjem 4dB/km, a istovremeno se radilo i na razvoju poluprovodničkih elemenata, predajnika i prijemnika.

Optičko vlakno, ili svetlovod, kao medijum za prenos informacija, mnogo je brže, pouzdanije i sigurnije od bakarnih vodova, zbog toga što ne prenosi električne signale, već svetlosne, koji su imuni na sve vrste elektromagnetnih smetnji i imaju ogroman propusni opseg.

Danas su optički kablovi glavni nosilac telekomunikacija, a uveliko ulaze i naše domove, uvođenjem pasivnih optičkih mreža na bazi FTTH tenhologije.

Optičke mreže -2Pasivne optičke mreže, ne sadrže aktivnu opremu, kojoj je potrebno napajanje, već se sastoje samo od optičkih vlakana ( Point to Point tehnologija-P2P) ili od optičkih vlakana i pasivnih razdelnika (Point to Multi Point tehnologija-PMP). PMP rešenje za FTTH optičke mreže, nastalo je iz potrebe, da se smanji trošak priključenja kranjeg korisnika korišćenjem jednog vlakna za više korisnika, a istovremeno da se odgovori rastućim zahtevima za multimedijalne sadržaje i Internet u smislu stalnog povećanja brzina i stabilnosti protoka.

Firma Neša Stream doo je potpuno tehnički i kadrovski opremljena za izvođenje svih radova u oblasti optičkih mreža, pri čemu poseduje svu potrebnu opremu i instrumente za rad.

Takođe, u mogućnosti smo da potencijalnim investitorima ponudimo i kompletno rešenje optičke mreže po sistemu “ključ u ruke”.

Optičke mreže -3Šta podrazumevaju optičke mreže po sistemu ključ u ruke? Izgradnja optičkih mreža po sistemu “ključ u ruke” sastoji se od niza stručnih aktivnosti i procesa, koji vode ka uspešnoj instalaciji i puštanju u rad optičke mreže. Prvi korak je izrada projektnog zadatka sa investitorom, koji uključuje: definisanje tehnologije komunikacionog sistema koji će biti implementiran u mreži, , prostorno (geografsko) trasiranje i pozicioniranje kablova i opreme, i na kraju preporuku opreme na kojoj će mreža da radi. Nakon ovoga pristupa se analizi zahteva za potrebe dobijanja dozvola, kao i izrada odgovorajuće dokumentacije i pribavljanje dozvola u skladu sa važećim propisima. Po dobijanju dozvola pristupa se procesu izgradnje optičke mreže, merenja, testiranje i puštanja u rad. Na kraju, radi se dokumentacije izvedenog stanja za potrebe efikasnog održavanja, odnosno za brz oporavak mreže u slučaju ispada.

Naše najvažnije reference iz oblasti optičkih mreža su:

  • Moravacem doo - CRH company (ex Holcim)
  • Telefon Kragujevac
  • JEP Toplana Kraljevo